GŁÓWNA   O NAS   SUKCES   AUKCJE   HISTORIA   WYSTAWY   OFERTA   KONTAKT  
 
WYSTAWY
Roman Artymowski
W kręgu słońca

 
       Roman Artymowski (1919-1993) ukończył krakowską ASP w r. 1949. Jako student związany był, podobnie jak Wajda, Strumiłło czy Wróblewski, z Grupą Samokształceniową. Po dyplomie przeniósł się do Warszawy, gdzie został asystentem na Wydziale Malarstwa ASP. W latch 60. i 70. wielokrotnie przebywał za granicą, wykładając na uczelniach artystycznych Bagdadu, Damaszku i Asilah (Maroko). W Polsce związany był z łódzką PWSST i ASP w Warszawie, której rektorem został w r. 1983.

       Artymowski, uczeń kolorysty Eugeniusza Eibischa wszedł do dziejów sztuki jako artysta szczególnie wyczulony na niuanse barwne i walory niezwykłych faktur. Początkowo realista, oddalał się stopniowo od malarstwa figuratywnego w stronę informelu, by w końcu przyjąć konwencję swoiście rozumianej abstrakcji geometrycznej.

       Najsilniejszą inspiracją okazał się dla artysty pustynny krajobraz Iraku, orientalna, nasycona tajemnicą atmosfera Bagdadu. Owocem podróży na Bliski Wschód były wysmakowane w barwie i fakturze płótna, akwarele i grafiki. W głębi na poły abstrakcyjnych układów dojrzeć można sylwetki arabskich kobiet, pustynne słońce, ruiny starożytnych miast. Mistrzowsko potrafił Artymowski oddać istotę tamtejszego pejzażu - lejący się z nieba żar, rozedrgane, gorące powietrze. Te ulotne efekty osiągał malarz dzięki zastosowaniu niezwykłych, wymyślanych przez siebie lub wskrzeszanych po wiekach zapomnienia technik, rzadko stosowanych materiałów; był w tym mistrzem.

       W późniejszej twórczości wspomnieniem Orientu stał się, wciąż na nowo przetwarzany, motyw nisko nad horyzontem zawieszonego słońca - symbol, znak rozpoznawczy, najsilniej z Artymowskim kojarzony.

       Wystawa prezentuje kilkadziesiąt płócien, akwareli i grafik z różnych okresów twórczości artysty, w tym także mało znane, wczesne prace realistyczne.


      Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog przygotowany przez wydawnictwo IRSA.

 
PRACE
 
Bez tytułu, b.d.
gwasz na kartonie

4,5 × 46,7 cm
 
 
Bez tytułu, b.d.
akwarela na papierze

29,4 × 39 cm
 
 
Kompozycja II
akwarela na bibułce japońskiej, kolaż

40 × 27 cm
 
 
Pejzaż, 1969
akwarela na bibułce japońskiej, kolaż

38 × 38 cm
 
 
Skrzydła, 1963
akwarela, kredka na bibułce japońskiej

39 × 24 cm
 
 
Kompozycja, 1964
akwarela na bibułce japońskiej

63 × 50 cm
 
 
W drodze XIII, 1977
akwarela na bibułce japońskiej

63 × 62 cm
 
 
Znak C, 1980
serigrafia na papierze

(63 × 48,5) 41,5 × 32 cm
 
 
Znak V
akwarela na bibułce japońskiej

53 × 39 cm
 
 
Pejzaż, 1987
akwarela na bibułce japońskiej, kolaż

65 × 44 cm
 
 
Bez tytułu, b.d.
gwasz na kartonie

38 × 48,8 cm
 
 
Bez tytułu, 1969
akwarela na bibułce japońskiej

43 × 28,5 cm
 
 
Bez tytułu, b.d.
gwasz na kartonie

38,5 × 41,5 cm